Ознака: Киев

Белград стравува од неиспораката на рускиот гас

Москва и Киев досега не успеаја да постигнат согласност за нов долгорочен договор за транзит на природниот гас и постои можност за спречување на...

Илјадници луѓе излегоа на Парадата на гордоста во Киев

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Киев. Беа распоредени голем број полицајци на улиците, но и покрај присуството на екстремистите и противниците...

Киев бара државите да не ги признаваат руските пасоши на жителите...

Киев ќе побара од другите земји да се воздржат од признавање на руските пасоши издадени на жителите на Донбас, изјави украинскиот премиер Владимир Гројсман...

Олег Најдовски прогласен за лауреат од прв степен

Олег е првиот македонски натпреварувач што се закитил со ваква висока награда на овој меѓународен фестивал, на кој годинава учествуваа повеќе од 300 натпреварувачи На...

Две дојави за бомби во центарот на Киев, евакуирани 1.500 луѓе

Околу 1.500 луѓе се евакуирани од плоштадот „Независност” во Киев и блискиот трговски центар по две дојави за бомби, објави денеска прес-службата на киевската...

Без изненадувања во групната фаза, фаворитите одат понатаму

Ждрепката за осминафиналните дуели в понеделник може да донесе реприза на финалето од мај годинава во Киев, Реал - Ливерпул (3-1) По одигрувањето на последното,...

Киев: Ја предупредуваме Москва, ќе испратиме воени бродови

Украинското Министерство за одбрана ја предупреди Русија дека ќе испрати воени бродови низ Керченскиот Теснец, во кој Русија заплени три украински бродови. Украинскиот министер за...

Киев: Задржаните украински морнари во Русија се воени заробеници

Украинските морнари, кои Русија ги задржа при вчерашниот инцидент во близината на Крим, треба да бидат третирани како воени зараобеници, изјави денеска украинскиот министер...

Протести во Киев поради смртта на активистка

Неколку стотици лица се собраа синоќа на протест пред седиштето на украинското Министерство за внатрешни работи, со барање да се пронајдат и казнат одговорните...

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Седум полицајци биле повредени денеска во украинскиот главен град Киев, при судири меѓу полицијата и припадници на националистичка група, кои протестирале против екстрадицијата во...