Ознака: Киев

Кличко го обвини Зеленски за грешки, апелира за искреност за ситуацијата

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, го нападна украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за швајцарскиот медиум „20 Minuten“, кое денеска е популарно во Русија...

Берлин безмилосно му враќа на Киев мило за драго?

Германците ѝ испорачаа на Украина ни помалку ни повеќе туку десет неисправни тенка „леопард 2,“ кои се во Полска и кои Киев сега не...

Експлозии одекнувале два часа во руски напад со дронови врз Киев,...

Украинските власти соопштија дека Русија извршила напад со дронови врз Киев во текот на ноќта и дека експлозиите одекнувале два часа. Делови од соборените беспилотни...

Медведев: Ако Украина се согласи да се откаже од спорната територија,...

Ако Украина се согласи да се откаже од спорните територии заради влез во НАТО, ќе мора да се откаже дури и од Киев, изјави...

Активирана воздушна тревога во Киев поради закана од „кинжал“?

Во Киев денеска се огласија сирените за воздушен напад веднаш по почетокот на самитот на НАТО во Вилнус. Како што пренесуваат британските медиуми, тревогата е...

„Вашингтон пост“: Шефот на ЦИА во тајна посета на Киев

Подготвил: Mарјан Велевски Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) пристигнал во тајна посета на Киев, објави „Вашингтон пост“. Според весникот, шефот на ЦИА, Вилијам...

Напад со руски беспилотни летала врз Киев по 12 дена, нуклеарната...

Руските сили го нападнаа Киев во текот на ноќта со беспилотни летала по 12 дена, изјави украински воен претставник. Руската страна соопштува дека во...

Киев ја зајакнува границата со Белорусија: Договор за извоз на жито...

Киев тврди дека украинските војници напредуваат во сите правци. Володимир Зеленски им нареди на највисоките воени команданти да го зајакнат северниот воен сектор кон...

Кличко критикуван поради состојбата на засолништата во Киев

Украинската влада денеска го прекори градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, по критиките што им ги упати на градските власти за состојбата на засолништата и...

Русија изврши воздушни напади врз Киев и Лавов

Во текот на ноќта Русија изврши воздушни напади врз Киев и украинските градови на истокот и западот на земјата, а според прелиминарните извештаи нема...