Ознака: Киев

Војната во Украина „крвава рана среде Европа“: Киев не се откажува...

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска најави дека Киев нема да се откаже од барањето Русија да ги повлече своите војници од...

Политико: ЕУ-земјите не можат да се договорат каде да купат муниција...

Земјите од Европската Унија се договорија да купат огромно количество муниција за Украина, но се уште не можат да одлучат од кого ќе ја...

Какво е тактичкото нуклеарнио оружје кое Путин ќе го распоредува во...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија, земја на прагот на Европската Унија....

Русите се вратија на старата шема, вели Подољак – 40 отсто...

Руските сили „се вратија на својата стара шема“ за лансирање масовни ракетни напади ноќе, изјави Михајло Подољак, советник на претседателот на Украина Володимир Зеленски. Четириесет...

Обидот за атентат на Малофеев ги разоткри методите на Киев, истакна...

Неуспешниот обид за убиство на рускиот милијардер и извршен директор на групата „Царград“ Константин Малофеев е уште еден пример за „криминалната природа“ на режимот...

Москва му даде безбедносни гаранции на Бајден пред неговата посета на...

Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев денеска изјави дека американскиот претседател Џозеф Бајден добил безбедносни гаранции пред денешната ненајавена посета на...

Украина ќе добие орудие со двојно поголем дострел од сѐ што...

Американската компанија „Џенерал атомикс“ е подготвена да ѝ продаде дронови „рипер MQ-9“ на Украина за еден долар. Според „Волстрит џурнал“, договорот би вклучувал дронови...

Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф Бајден. - Засега нема планови...

Инфраструктурата на Киев може да се урне во секој миг, предупреди...

Инфраструктурата на Киев може да се урне во секоја секунда, бидејќи спорадичните руски ракетни напади и ниските зимски температури вршат се поголем притисок врз...

Регионот на Киев нападнат со проектили од север

Регионот на Киев денеска беше нападнат со проектили од север кои се движеа по балистичка траекторија, изјави денеска за украинскиот канал 24 портпаролот на...