Ознака: Киев

Активирана воздушна тревога во Киев поради закана од „кинжал“?

Во Киев денеска се огласија сирените за воздушен напад веднаш по почетокот на самитот на НАТО во Вилнус. Како што пренесуваат британските медиуми, тревогата е...

„Вашингтон пост“: Шефот на ЦИА во тајна посета на Киев

Подготвил: Mарјан Велевски Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) пристигнал во тајна посета на Киев, објави „Вашингтон пост“. Според весникот, шефот на ЦИА, Вилијам...

Напад со руски беспилотни летала врз Киев по 12 дена, нуклеарната...

Руските сили го нападнаа Киев во текот на ноќта со беспилотни летала по 12 дена, изјави украински воен претставник. Руската страна соопштува дека во...

Киев ја зајакнува границата со Белорусија: Договор за извоз на жито...

Киев тврди дека украинските војници напредуваат во сите правци. Володимир Зеленски им нареди на највисоките воени команданти да го зајакнат северниот воен сектор кон...

Кличко критикуван поради состојбата на засолништата во Киев

Украинската влада денеска го прекори градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, по критиките што им ги упати на градските власти за состојбата на засолништата и...

Русија изврши воздушни напади врз Киев и Лавов

Во текот на ноќта Русија изврши воздушни напади врз Киев и украинските градови на истокот и западот на земјата, а според прелиминарните извештаи нема...

Тројца загинати, меѓу кои и едно дете, во нови руски напади...

Три лица загинаа, меѓу кои и едно дете, во руски напади врз украинскиот главен град Киев во текот на ноќта. Повредени се шест лица. Нападот...

Напади со дронови и на Москва и на Киев

Управите на двете, руската и украинската престолнина соопштија дека во текот на раните утрински часови градовите биле нападнати со дронови. Во нападот на Москва,...

Украинската армија вели дека одбила уште еден масовен напад со дронови...

Киевската воена управа денеска соопшти дека противвоздушната одбрана во целост одбила уште еден „масовен“ напад на руски дронови. - Русија повторно го нападна Киев од...

Жозеп Борел: Да се ​​зголеми фондот за воена помош за Украина...

УШТЕ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ОД БРИСЕЛ ДО КИЕВ Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, предложи да се додадат уште 3,5 милијарди...