Ознака: Киев

Жителите го напуштаат Киев барајќи засолништа, редици пред банките во Лавов

Станици на метрото станаа импровизирани засолништа во главниот град на Украина, Киев. Очевидци за „Си-ен-ен“ тврдат дека станиците се полни со луѓе, организирани во...

Невремето стигна во Киев – во тунелите на метрото тече река

Улиците и метро-станиците во Киев се преплавени со вода поради силниот дожд, градот е заглавен во сообраќаен метеж. Нема извештаи за жртви, а според снимките,...

Слуцки: Однесувањето на Киев води кон југословенско сценарио

Пристапот на Киев кон членството во НАТО нема да значи дека ќе го поврати влијанието во Донбас во источна Украина, но може да предизвика...

Хаос на улиците во Киев поради рестриктивните мерки

Речиси 40 полицајци се повредени и тројца се хоспитализирани во центарот на Киев во судири со демонстрантите, кои се собраа против мерките за сузбивање...

Првиот лет од Киев слета на скопскиот аеродром

Првиот лет од Киев слета на скопскиот аеродром – украинската „Виндроуз“ отвора нова редовна авиолинија Киев – Скопје. - Од почетокот на пандемијата со ковид-19,...

Маж во Киев се заканил дека ќе разнесе мост

Непознат човек кој се заканил дека ќе го крене во воздух мостот „Метро“ во Киев е уапсен. Мостот и неговата околина, како и неколку...

Киев им забрани на граѓаните да го користат јавниот превоз

Жителите на Киев добија забрана да користат јавен превоз поради ширењето на коронавирусот, а војници на Националната гарда се стационирани на секоја автобуска станица,...

Љубовта е најсилниот зачин за шефот Влатко Огненовски!

Откако го погоди Аморовата стрела во Киев, Украина Огненовски верува дека заедно со сопругата Олга, која му даде нова димензија на неговиот живот, ќе успее...

Црвени линии во пресрет на новиот самит за Украина

Украинската опозиција објави црвени линии, меѓу кои и враќање на Крим под контрола на Киев, пред самитот во Париз за решавање на кризата во...

Убиен тригодишен син на политичар во Киев

Тригодишен син на политичар е застрелан синоќа кога непознати напаѓачи пукале на автомобил „ренџ ровер“, на градски советник. Возилото го управувал Вјачеслав Соболев, бизнисмен...