Ознака: Катерина Сакеларопулу

Сакеларопулу: Грција игра водечка улога во поддршката на интегративниот процес на...

Сегашната ситуација и сериозните геополитички кризи ја нагласуваат важноста на енергетската и стратешката автономија на ЕУ, како и нејзиното проширување, особено кон Западен Балкан,...

Грција не го менува ставот за Косово, ЛНГ-терминалот ќе му помогне...

Грчката претседателка, Катерина Сакеларопулу, во пресрет на посетата на Белград изјави дека ставот на нејзината земја, која не ја призна независноста на Косово, останува...

Македонија и Грција се подготвени за интензивирање на соработката

Заев на средба со грчката претседателка Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Грција Катерина...

Грција за првпат доби претседателка

Грчкиот парламент ја избра поранешната претседателка на Врховниот суд во Атина, Катерина Сакеларопулу, за прва претседателка на Грција, пренесува „Катимерини“. Сакеларопулу доби поддршка од 261...