Ознака: катастар

Катастар ги зголеми цените на имотните листови и геодетските услуги

Доколку некој се одлучи да купи имот или да го промени сопственикот ќе треба да плати поскап имотен лист, па наместо досегашните 1250 денари...

Вработена во катастар ги земала за себе парите од имотните листови

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 57-годишна кумановка поради сомнение за сторено кривично дело „послужување во службата“. Како што информираат од МВР, во период од...

Купувачите на станови сѐ уште стравуваат од измами

Катастарот не води посебна евиденција колку и кои станови се продадени, но може во соодветниот лист за предбележување за секој објект во градба да...

ОЈО: Обвинение за четири лица од скопскиот катастар за злоупотреба на...

Скопското Обвинителство поднесе обвинителен предлог против четири лица, вработени како службени лица во Агенцијата за катастар на недвижности Скопје, за злоупотреба на службената положба...

Зелениот катастар ќе биде лична карта на зелените површини

Во Скопје не може да се дефинира колку зеленило има по жител, од причина што нема податок колку жители официјално живеат во него. Со...

Трпески: СДСМ прави политичка хајка против мене

Најодговорно потврдувам дека ниту сум изготвил, ниту сум потпишал ниту едно решение за унапредување на било кој државен службеник вработен во Агенцијата за катастар...

Кривична пријава за екс директорот на Катастарот, незаконски унапредувал службеници

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, поднесе кривична пријава...

Од 1 октомври фирмите и институции за катастарски услуги ќе аплицираат...

Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе...

Тројца вработени во Катастар и еден геодет заработија кривични пријави

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против тројца вработени во Агенцијата за катастар на недвижности и против овластен геодет...

Европа да ѝ се извини на Македонија

(По повод препораката од Брисел) Пред мене е сега документот што ми го даде мојот нов пријател Евгениј, фотокопија на една табела на најстарите индоевропски...