Ознака: кардиохирургија

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен...

Моето разрешување е незаконско, бидејќи во техничка Влада, не може ниту да се именуваат, ниту да се разрешуваат директори. Ова го изјави доктор Марјан...

Инцидент меѓу докторите Сашко Јовев и Марјан Шокаровски: Кој кого нападнал...

Проф.д-р Сашко Јовев, кардиохирург и вработен на Кардиохирургија, потврди дека бил дел од расправија со директорот Марјан Шокаровски. Меѓутоа, како што изјави за „Нова...

Доктор Марјан Шокаровски е нов директор на државната Кардиохирургија

Доктор Марјан Шокаровски е назначен за нов директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, а за нов организациски директор е назначен Исак Јакупи, соопшти...

Кардиохирургија е фунционална, не сакам да одиме „на нож“, туку правно...

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и дека со тимот се...

Меџити испил кафе со д-р Јовев, не ја менува одлуката за...

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека утрово првпат пиел кафе...

Д-р Јовев размислува дали да му стане советник на Меџити, но...

Чест ми е што ме повикува да му бидам советник за кардиохирургија, но не ме повикал лично, вели за „Нова Македонија проф. д-р Сашко...

Ковачевски го советувал Меџити да разговара со д-р Јовев за идна...

Иако нема никакви ингеренции за директорските места на клиниките, премиерот Димитар Ковачевски разговарал со министерот за здравство, Фатмир Меџити, за разрешувањето на кардиохирургот Сашко...

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска упати повик до разрешениот директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев да биде негов...

Вградено вештачко срце на пациент во државната кардиохирургија

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче вечерва ја посетија Универзитетската клиника за државна кардиохирургија каде на пациентот Мухарем Реџепи (54), татко...