Ознака: Калифат

Неподносливиот живот во сирискиот „триаголник на смртта“

По официјалното уништување на Калифатот на Исламска држава (ИД) во Сирија, земјата се соочува со сериозни проблеми поради големата бројка на внатрешно раселени лица...

Војната против Исламска држава во Ирак не е завршена

Борците на Исламска држава (ИД) кои избегаа при падот на самопрогласениот Kалифат во Сирија претходно оваа година, сега нелегално ја минуваат границата и влегуваат...

Салвини и Орбан заеднички ќе спречуваат појава на Калифат во Европа

Италијанскиот заменик-премиер и десничар Матео Салвини тврди дека Европејците треба да гласаат за националистичките партии на Европските избори, поради како што вели тој, ризикот...

Калифатот исчезна, но каде е калифот?

Борбата против Исламска држава влегува во нова фаза, а нејзиното раководство се обидува да се приспособи. Дали сѐ уште е битно да се лоцира,...

Од Исламската држава останаа само милионите

Светските медиуми и Сириските демократски сили (СДС) изминатава недела прогласија победа врз Исламската држава (ИД) во Сирија. Но, дури и во моментите кога курдските...

Некогаш пространиот „Калифат“ сведен на две села

Две прашливи села во сириската пустина се сѐ што преостана од некогаш пространата територија која Исламската држава (ИД) ја нарекуваше нејзин „Калифат“ (беше со...

Вистината зад ветениот „Калифат“

Соочувајќи се со заканата од насилен екстремизам, радикализам и тероризам, како феномен присутен последниве неколку години, здружението на граѓани „Нексус - Граѓански концепт“ беше...