Ознака: казна затвор

Поевтинување на правдата: Кривичноправни контроверзии со политикантски еквилибристики

ПОВОД: ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ИЗМЕНИ НА КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК Искусните правници ја гледаат контроверзноста на предложените измени на Кривичниот законик во тоа што со намалувањето на казните за...

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и...

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите, соопштуваат од Министерството за правда, откако министерот Кренар Лога...

Американскиот новинар Гершкович официјално обвинет за шпионажа во Русија

Американскиот новинар Еван Гершкович, кој беше уапсен во Русија минатата недела, денеска и официјално обвинет за „шпионажа“, обвинение што тој го негира, пренесоа руските...

Груевски доби седум години затвор за „Плацеви на Водно“

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на вкупно седум години затворска казна за случајот „Плацеви на Водно“ за перење пари и противправно стекнување и...

Приведен жител од Липковско за издржување на казна затвор од три...

Денеска во 14.00 часот, полициски службеници од СВР Kуманово, врз основа на судска наредба, го привеле М.С.(68) од с.Руница, општина Липково, за издржување казна...

Уапсен битолчанец за доиздржување на затворска казна

Празникот 11 октомври беше последниот ден кој четириестегодишниот битолчанец В.А. го помина на слобода. Истиот ден околу 10.30 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка...

Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан Грујевски, кој избега во...

Фелисити Хофман осудена на казна затвор за давање поткуп

Познатата американска актерка Фелисити Хофман, ѕвезда на серијата „Очајни домаќинки“, е осудена на 14 дена затвор заради вмешаност во афера со давање поткуп за...

Туристи се соочуваат со казна затвор поради песок од плажа во...

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години. Како што јавуваат светските...

Кочан веднаш да се јави во затвор

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд ја одби жалбата на бизнисменот Сеад Кочан во која побара да му се одложи затворската казна. Со ова, кривичниот...