Ознака: италијански

Ние Италијанците имаме должност да ја одржуваме жива фигурата на Пинокио

Лука Мадонини, италијански дизајнер Во галеријата „Чифте-амам“ беше поставена изложбата со наслов „Најдрагиот Пинокио“, во организација на Амбасадата на Италија во Скопје и ИТА Скопје,...

Ексклузивен концерт на италијанските „прсти“

Агенцијата „МГ мјузик менаџмент“ најавува ексклузивен концерт на „40 Фингерс“, квартет акустични гитари во кои членуваат италијанските гитаристи Матео Бренчи, Емануеле Графити, Андреа Витори...

Италијанскиот алтернативен бенд „Њу кендис“ во Скопје

Алтернативниот италијански бенд „Њу кендис“ утревечер ќе одржи концерт во Скопје, во Младинскиот културен центар, со почеток во 21 часот, во организација на издавачката...

„Кабирија“ е првиот нем филм што има оригинална филмска музика

Марио Маријани и Марко Пешетели, италијански пијанисти и професори По повод прикажувањето на филмот „Кабирија“, класика на италијанската нема кинематографија, придружуван во живо на пијано...

Ревија на италијански филм во Прилеп

И вечерва во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе се одржува Ревијата на италијанскиот филм. Почетoкот е од 19 часот, со филмот „Дали некогаш...