Ознака: исчезнати

Товарен брод потона јужно од Истанбул, шест лица се водат за...

Товарен брод потона утринава во Мраморното Море, јужно од Истанбул, а шест морнари се водат за исчезнати, соопштија турските власти. Товарниот брод долг 69 метри,...

Илјадници загинати во Либија откако две брани се урнаа од невремето

Повеќе од две илјади луѓе загинаа, а околу шест илјади се водат за исчезнати во Дерна, Либија каде што под притисок на поплавите предизвикани...

Во Медитеранот исчезна брод со 500 мигранти

Брод со 500 мигранти, меѓу кои и новороденче и бремена жена, исчезна во Средоземното Море, објавија денеска две хуманитарни организации. Групата „Аларм телефон“ која ги...

Запрена спасувачката акција во Дњепар, 20 лица и натаму се водат...

Тимовите за вонредни состојби ја прекинаа потрагата по исчезнати лица под урнатините на високата станбена зграда погодена од руски проектил во украинскиот град Дњепар...

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се некои згради и автомобили...

Потрагата по жад платена со животи во лизгањето на земјиште во...

Едно лице загина, а десетици луѓе се водат за исчезнати по лизгање на земјиште во рудник за жад во северниот дел на Мјанмар, извештија...

Брод со мигранти потона кај грчкиот остров Хиос

Дваесет мигранти се спасени, а неколкумина се сметаат за исчезнати при потонување брод во водите кај грчкиот остров Хиос, недалеку од Турција, соопшти грчката...

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14 и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште се водат за исчезнати,...

Исчезнале 20 милиони дози вакцини за време на Трамп

Речиси 20 милиони дози вакцини наводно исчезнале за време на испораката до американските сојузни држави, кога бил претседател Доналд Трамп. „Лондон Индепендент“ ја цитира веб-страницата...

Поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија: Има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинаа, а стотици други се раселени од нивните домови поради лизгање на земјиштето и поплавите што го погодија островот Сулавеси во...