Ознака: Ирска

Ирска сигурно ќе ја признае палестинската државност до крајот на маj,...

Ирска сигурно ќе ја признае палестинската државност до крајот на мај, изјави денеска министерот за надворешни работи на земјата, Мајкл Мартин, без да прецизира...

Противтерористички мерки подигнати на четврто, претпоследно ниво на опасност

Деновиве во јавноста излезе интересна информација од областа на безбедноста што се однесува на Велика Британија. Имено, британската контраразузнавачка агенција МИ5 го подигна нивото...

Ирска го укина тестирањето за вакцинираните патници

Ирска повеќе нема да бара од вакцинираните патници кои доаѓаат во земјата да покажат негативен тест за Ковид-19, изјави во средата премиерот Мајкл Мартин. Владиниот...

Реми со Ирска, пораз од Турција

Македонската машка шаховска репрезентација го забележа и второто реми, додека женската репрезентација на Македонија го претрпе и четвртиот пораз на 23. Европско екипно првенство...

Kатапулт за пилоти што спаси 7.600 луѓе на изложба во Ирска

Џејмс Мартин е заслужен за пронајдокот за кој се претпоставува дека досега спасил 7.600 луѓе, а станува збор за катапултот за пилоти. Овој пронаоѓач...

Ирска се извини за смртта на 9.000 деца во домовите за...

Ирска денес официјално се извини за скандалот со домовите за невенчани мајки во кои починале 9.000 деца во периодот помеѓу 1922 и 1998 година. -...

Ирска го одложи отворањето на пабовите

Владата на Ирска објави дека го одложува планираното отворање на пабовите во Даблин и дека воведува нови ограничувања на семејните собири поради зголемувањето на...

Пабовите во Ирска ќе бидат отворени на 21 септември

Ирска планира да ги отвори сите пабови на 21 септември, кога ќе биде укината забраната за сите барови што не служат храна, најави министерот. На...

Парламентарни избори во Ирска

Во Република Ирска денеска се избираат 160 претставници на Долниот дом на парламентот, кои потоа ќе го изберат претседателот на Собранието. Утринава беа отворени избирачките...

Регрут на Исламската држава и нејзината ќерка се вратија во Ирска

Државјанка на Ирска, која станала невеста на борец од Исламската држава денеска се врати во Даблин заедно со нејзината двегодишна ќерка. Таа е поранешен...