Ознака: Ирска

Планот за брегзит на Борис Џонсон води до банкрот на ирските...

Ирските банки ќе претрпат огромна штета доколку се случи тежок брегзит. Откако конзервативецот Борис Џонсон стана британски премиер, индексот на „Банката на Ирска“ опадна...

Сомнителна пратка откриена во ирска пошта

Сомнителна пратка е откриена во поштенска канцеларија за сортирање пошта во  Ирска, идентична со писмата испратени на повеќе адреси во Лондон и Универзитот Глазгов...

Две лица загинаа во дискотека при одбележување на Свети Патрик

Две лица загинаа, а неколкумина се повредени во стампедо кое се случило синоќа во дискотека во хотелот „Гринвејл“ во северноирскиот град Кукстаун. Неколку десетици млади...

Меј бара повеќе време за преговори со ЕУ за границата со...

Британската премиерка Тереза Меј се очекува денеска да побара повеќе време за преговори со ЕУ за „бекстоп“ протоколот во однос на ирската граница. „Бекстоп“ е...

Ирска го легализираше абортусот

Ирскиот парламент вчера го усвои предлог законот со кој се легализира абортусот, седум месеци по историскиот референдум на кој Ирците се изјаснија против негова...

Од Даблин тргна „забавата низ цела Европа“

Во главниот град на Република Ирска беше влечена ждрепката за квалификациските групи за ЕП 2020, кое првпат ќе се игра во 12 града, во...

Македонија стартуваше со победа на неофицијалното Светско првенство во хокеј

Македонската хокеарска репрезентација ја победи Ирска со 9:6 во првото коло на неофицијалното Светско првенство, Девелопмент купот, што се игра во Фусен, Германија. Во динамичен...

Барние: Без решение за прашањето за Ирска, нема Брегзит

Европската унија нема да го заклучи излезниот договор со Велика Британија и да му даде на Лондон транзициски период по Брегзит без договор, кој...

Сандеј тајмс: Постигнат договор за границата со Ирска по Брегзит

Лондон и Брисел се согласија Велика Британија привремено да остане во царинската унија со Европската унија (ЕУ) по Брегзит, со што ќе се избегне...

Британците масовно аплицираат за ирско државјанство

Бројот на Британци кои аплицирале за ирско државјанство е речиси двојно зголемен во споредба со 2015, годината пред референдумот во Британија за излегувањето...