Ознака: Индонезија

Индонезија – новата гордост на Далечниот Исток

Анализа на „Геополитика“ Индонезија ќе игра голема улога во одредувањето на иднината на Азија и пошироко. Фактот дека спаѓа во групата МИНТ-земји (заедно со Мексико,...

Силен земјотрес ја погоди Индонезија, има загинати по превртување на пловечки...

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел...

Повеќе од 160 лица загинаа во земјотресот во Индонезија, продолжува потрагата...

Расте бројот на загинати по земјотресот кој утринава со јачина од 5,6 степени според Рихтер ја погоди Индонезија. Според последните податоци на индонезиските власти, 162...

Судир на фудбалски навивачи доведе до голема трагедија во Индонезија

Паниката која настана на фудбалски меч во Индонезија откако полицијата пушти солзавец за да ја спречи тепачката меѓу две навивачки групи, предизвика стампедо во...

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен подморски земјотрес денеска ја погоди северната индонезиска провинција Ацех, но нема извештаи за големи штети или жртви, додека локалните власти изјавија дека нема...

Први случаи на мајмунски сипаници во Куба и Индонезија

Куба го потврди својот прв случај на мајмунски сипаници, соопшти синоќа Министерството за здравство. Болеста е откриена кај турист кој пристигнал од Италија минатата недела....

Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди источна Индонезија. Американскиот геолошки институт (USGS) објави дека епицентарот на земјотресот бил на околу 158 километри од...

Убедливи порази од Франција и Индонезија на ШО во Ченаи

По максималните стартни победи во првото коло, македонската машка и женска шаховска репрезентација убедливо се поразени од објективно поквалитетни селекции во второто коло на...

Путин прифатил да учествува на Самитот на Г20 во Индонезија

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата на Индонезија да учествува на самитот на Г20, но деталите се уште се прецизираат, изјави денеска Јуриј...

Цената на маслото за јадење го подрива индонезискиот претседател

Рејтингот на индонезискиот претседател Џоко Видодо достигна најниско ниво во последните шест години поради незадоволството од зголемените цени на маслото за јадење и неможноста...