Ознака: Избор

Европските лидери ќе бираат врвни функционери на ЕУ

Изборот на носителите на водечките раководни позиции во ЕУ, Стратешката агенда 2024-2029 година, состојбите во Украина и на Блискиот Исток, безбедноста и одбраната, конкурентноста,...

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски и Владата по повод нивниот избор. - Честитки до премиерот...

Европа пред избор на најдесничарскиот парламент досега

Социоекономската криза и светската геополитичка нестабилност ги разбудија егзистенцијалните и безбедносните прашања и дилеми кај електоратот - прашања на кои радикалната левица, либералите и...

Си Џинпинг и го честита на изборот на Силјановска Давкова

Претседателот на НР Кина Си Џинпинг упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова по повод нејзиниот избор за претседател, пренесува кинеската новинска агенџција Ксинхуа. Кина и Македонија...

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници...

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, во рамки на 96. седница, ги утврди листите за избор на пратеници поднесени од неколку партии за одреден број...

Двојното мнозинство во пракса значеше само – вето!

Што се однесува до идејата за „Бадентеровото мнозинство“ за избор на претседател, уште кога со Охридскиот договор се воведуваше тој принцип со кој се...

Наградите за 2023 година за Бонмати, Меси, Вигман, Гвардиола…

Меси осми пат ја доби наградата за најдобар фудбалер, а Вигман четврти пат за најдобра тренерка ИЗБОР НА ФИФА НА НАЈДОБРИТЕ ВО ФУДБАЛОТ Аитана Бонмати (Шпанија),...

Илиоски и Акиевска лауреати за годинава

Агенцијата за млади и за спорт во соработка со Сојузот на спортски федерации 69-ти пат ги избра најдобрите во спортот во Македонија во една...

Седница на Советот на ЈО за давање мислење за кандидатите за...

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја одржи 94. седница, на чиј дневен ред е давање мислење за пријавените кандидати на Огласот за именување...

Избрани нови 25 судии, меѓу нив е и синот на Наке...

Судскиот Совет денеска избра вкупно 25 судии за повеќе основни судии како и за Основен Кривичен суд – Скопје. По првиот Оглас од Службен весник...