Ознака: изборна кампања

Собранието нема да има активности во изборната кампања за да се...

Последната седница на овој парламентарен состав ќе се одржи до крајот на месецов Собранието ќе има активности до крајот на март имајќи предвид дека кампањата...

ДКСК: За потребите на изборната кампања, забрането е користење на канцелариски...

Со член 8-б став 1 од Изборниот Законик е уредено дека „за потребите на изборната кампања, забрането е користење на канцелариски простор, канцелариска опрема...

Навални најави организирање изборна кампања против војната и против Путин

Алексеј Навални, затворениот руски опозиционер, денеска најави покренување кампања против војната во Украина. - Денеска започнува уште едно судење, кое во голема мера ќе ми...

Две третини од граѓаните ја следат кампањата, а нешто повеќе од...

Две третини од граѓаните ја следат кампањата за локалните избори, со што 52 отсто од нив се донекаде или целосно задоволни од политичката понуда...

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги известува...

Заев: Граѓаните кои доаѓаат на митинзите не внимаваат на оддалеченоста

Протоколите за заштита од коронавирусот не се почитуваат во целост од ниту една од партиите кои одржуваат собири и митинзи. На собирите, граѓаните седат...

Од утре стартува изборната кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври на полноќ. Вториот круг избори...

На Саркози му се суди за незаконско финансирање на изборната кампања

Почна судењето на поранешниот француски претседател Никола Саркози во Париз. На Саркози му се суди за нелегално финансирање на изборната кампања, две недели откако во...

Обвинителството го проверува предизборното рекламирање на партиите

Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање,...

Трамп најави победа во Мичиген

Американскиот претседател Доналд Трамп на митингот во Мичиген рече дека ќе победи во таа сојузна држава додека илјадници приврзаници му аплаудираа, а само неколкумина...