Ознака: земјиште

Цената на еден хектар обработливо земјиште во ЕУ од 3.700 евра...

Според податоците на Евростат (Генерален директорат на Европската комисија задолжен за обезбедување на Европската Унија со статистички податоци на европско ниво и за унапредување...

Градоначалникот на Бутел, Костовски обвинува дека поранешен вработен во МВР измамил...

Во изминатиов период до мене стигнаа информации дека лицето Николче. К. поранешен вработен во МВР, со лажни документи и фалсификувани потписи успева да измами...

ДКСК со иницијатива за кривично гонење за отуѓување на земјиште во...

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за случај за отуѓување на 143 квадратни метри државен имот во центарот на Струга на денешната седница...

Ковачевски негира конфликт на интереси за договорот со компанијата на неговата...

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека нема конфликт на интереси со владината одлука компанијата, каде што има удел неговата сопруга, да дооформи градежна парцела во...

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски волтаици...

Во Основниот кривичен суд во Скопје трае распитот пред судија на претходна постапка по барањето од Обвинителството за определување на мерка притвор за шестмина...

Кривична пријава за скопјани, узурпирале земјиште во сопственост на Бигорски манастир

Против двајца скопјани поднесена е кривични пријави за узурпација на државно земјиште каде почнале бесправно да градат. – Одделението за внатрешни работи-Дебар поднесе кривична пријава...

МЗШВ: Јавните повици се поништени поради правично доделување на земја

Министерствотo за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) најостро ги демантира сите информации изнесени од Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со поништувањето на Јавните...

Поголеми парцели за поконкурентно производство

Повеќето земјоделски стопанства во Македонија се помали од два хектара, наспроти 16,6 хектари просечна големина во Европската Унија. Малите земјоделски стопанства во државата се...

Може ли со еден удар два погодока

Најавувајќи ја продажбата на државни компании и земјиште, премиерот Зоран Заев објасни дека со средствата добиени од продажбата ќе се намалат дупките во буџетот,...

На продажба земјиште со минско поле во Босна

Стечајниот управник во фирмата „ГИК Брод“ од Брод во Босна распишал лицитација за продажба на повеќе 100.000 квадрати земјиште на локалитетот Барица во оваа...