Ознака: Емил Ристески

Ристески ја освои титулата интернационален мајстор

ШАХ Тоа што настапив без притисок за голем резултат, очигледно придонесе да играм подобро. Секако, задоволен сум од прикажаната игра и од остварениот резултат, вели...

Емил Ристески супериорно го освои трофејот

По девет кола, Ристески освои осум поени без пораз, со седум победи и две ремија, згора и 52,5 нови рејтинг-поени, а во конкуренција на...

Ристески 46-ти на младинското ЕП во шах

Македонскиот шахист во категоријата до 16 години Емил Ристески (2.208 рејтинг-поени, рангиран на 47-то место пред почетокот) е најуспешниот од 17-те македонски претставници на...

Ристески моментно 25-ти на младинското ЕП во шах

По 5-то коло тој има 3,5 поени и нови 19,2 рејтинг-поени, додека Стојан Велковски засега има најмногу од сите 17 македонски претставници, 82,4 Македонскиот надежен...

Младоста против искуството на шаховското првенство

Просечниот рејтинг на Првенството на Македонија е 2.319 поени, просечната возраст 40,7 години, најмлад учесник е Емил Ристески (15), а најстар Љубиша Андоновски (59) Со...

Велјаноски ги изненади светските прваци во групата двопотези

Во конкуренција на 19 држави, по првиот (од двата) натпреварувачки ден на СП во решавање шаховски проблеми во Охрид, води Полска, пред Русија и...

Ристески единствен со две победи

Во 2-то коло на ЕП за млади во шах, македонските претставници забележаа скромни два поена од 10 можни Емил Ристески (категорија до 14 години) засега...