Ознака: Елизабета

ФБИ: Кралицата Елизабета била мета на атентатор при нејзината посета на...

Британската кралица Елизабета Втора се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, се наведува во неодамна...

Зошто кралицата беше најголемиот набљудувач во историјата

Во текот на седумте децении од владеењето на Елизабета Втора, светот се промени како никогаш досега, понекогаш на полошо, често на подобро, а кралицата...

Со столчиња на расклопување Лондончани чекаат во долг ред да оддадат...

Граѓани на Лондон од синоќа веќе чекаат во ред за да не ја пропуштат шансата да ѝ оддадат чест на кралицата Елизабета Втора, која...

Пендаровски и неговата сопруга ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета...

Претседателот Стево Пендаровски и неговата сопруга ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Лондон, соопшти денеска кабинетот на претседателот Пендаровски. Погребот ќе...

Релации што чекаат да бидат унапредени

Во мигот кога почина кралицата на Обединетото Кралство, Елизабета Втора, во четвртокот на 8 септември 2022 година, тронот веднаш и без церемонија премина кај...

Што предвидува протоколот во случај на смрт на британската кралица

Во случај да на смрт на кралицата Елизабета, британските власти имаат план за сè што ќе следи во наредните денови – од тоа како...

Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот...

Британската кралица Елизабета Втора во саботата, по повод 70-годишнината од нејзиното устоличување, рече дека би сакала војвотката од Корнвол, Камила Паркер, да ја добие...

Кралицата Елизабета слави 70 години на тронот

По повод значајната годишнина, 70 години на тронот на кралицата Елизабета Втора, Бакингемската палата ја претстави целата програма со која ќе се одбележи јубилејот. Јавноста...

Кралицата Елизабета одговара само на два телефонски броја

Британската кралица Елизабета на телефон се јавува само ако ја повикаат две личности во тесна врска со кралското семејство. - Кралицата има ограничена листа на...