Ознака: егејско море

Внимателно на годишниот одмор во Грција, има масовна појава на кражби

Според непосредни информации на оние што веќе летувале во соседна Грција, криминалот е до тој степен зголемен, што, освен што се крадат автомобили и...

Ердоган ја предупреди Грција за егејските острови, Атина повикува на запирање...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја предупреди Грција да престане да ги вооружува островите во Егејското Море и да ги почитува меѓународните договори. Грција...

Турција спаси 25 мигранти во Егејското Море

Со операција спроведена од турската крајбрежна стража спасени се 25 мигранти кои биле вратени назад од Грција и оставени во Егејското Море, со што...

Земјотрес погоди грчки остров во Егејското Море

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер погоди остров во југоисточниот дел на Егејското Море, а засега не се пријавени повредени, ниту материјална...

Потонувањето на чамец со мигранти во Егејското Море доведе до трагедија

Најмалку 11 луѓе, меѓу кои осум деца, се удавиле во близина на турскиот брег, откако им потонал чамецот. Жртвите се мигранти, јави агенцијата Анадолија. Чамецот...

Албански брод спаси 36 Авганистанци од Егејското Море

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското Море, спасил 36 Авганистанци кои се обиделе да дојдат до Грција. Албанската министерка...

Судбината на Алан Курди ги отсликува трагичните приказни скриени пред очите...

Минаа речини четири години од појавувањето на ужасните слики на удавеното момче на брегот на Егејското Море, а момчето на фотографијата стана глобален симбол...

Воените вежби во Егејско Море можна причина за зголемениот број мртви...

Грчкиот Институт за морска заштита „Архипелаг“ соопшти дека драстично е зголемен бројот на мртви делфини пронајдени на грчкото крајбрежје во изминатите седмици, а како...

Грчката крајбрежна стража спаси 36 мигранти, две лица исчезнаа

Грчката крајбрежна стража денеска спаси 36 мигранти на плажа на островот Хиос, додека две лица од групата се водат за исчезнати. Мигрантите дошле до грчкиот...

Три жени и бебе настрадаа при потонување на брод во Егејското...

Четири лица, вклучувајќи и едно бебе, загинаа кога брод со илегални имигранти потона во турските води на Егејското Море, соопшти денеска турската крајбрежна стража. Чамецот...