Ознака: европски лидери

Претседателката на Европската комисија ги слуша САД, а претседателот на Европскиот...

Одгласи по состанокот на европските влади во Брисел: ЕУ сака да ја намали тензијата во односите со Кина, но бара соодветен начин Подготвил: Mарјан Велевски Поради...

Русија ќе одговара за војната против Украина, порачаа европските лидери

Лидерите на бројни европски земји, главно од ЕУ, ветија на самитот на Советот на Европа (СЕ) во Исланд, дека Русија ќе одговара за војната...

Кои се подривачите, сонувачите и најмоќните луѓе во Европа?

Германската канцеларка Ангела Меркел е најмоќната личност на Европа според листата на европското издание на магазинот „Политико“ која ги дели европските лидери во три...

Наметливиот Макрон го тестира трпението на европските лидери

Откако победи на претседателските избори во 2017 година, Емануел Макрон воопшто не ја криеше желбата за преобликување на Европа, но неговата „направи сам“ дипломатија...

Европските лидери ги приближиja делумно ставовите за миграцијата

Лидерите кои учествуваа на неформалниот мини-самит посветен на миграцијата, порачаа дека успеале да ги приближат делумно ставовите, иако многу малку детали од разговорите излегоа...