Ознака: Европска комисија

ЕК ги повика Скопје и Атина да се држат до Договорот...

Портпаролот на Европската Комисија во изјава за „Еурактив“ вели дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Македонија од 2018 година мора да биде спроведен...

ЕК: Србија и Косово ризикуваат да ги пропуштат средствата од Планот...

Србија и Косово треба конструктивно да се вклучат во нормализирање на односите за да добијат право на финансирање од Планот за раст за Западен...

Европската комисија обезбеди 50 милиони евра макрофинансиска помош за Македонија

Европската комисија обезбеди позајмици за Македонија во износ од 50 милиони евра, како прва транша од тековната операција за макрофинансиска помош за земјата, јави...

Зградата на Еврокомисијата осветлена во чест на 20-годишнината од големото проширување...

Палатата „Берлемон“ во Брисел во која се наоѓа седиштето на Европската комисија минатата ноќ беше осветлена во чест на 20-годишнината од т.н. големо проширување...

ЕК и Бугарија ќе спроведуваат заедничка кампања за премин од левот...

Европската комисија и Бугарија потпишаа Договор за партнерство за организација на информативни и комуникациски кампањи за премин на земјата од бугарскиот лев на еврото,...

Фон дер Лајен: БиХ направи импресивни чекори во приближувањето кон ЕУ

Ја поздравувам историската одлука на лидерите за отворање на пристапните преговори со Босна и Херцеговина, откако земјата направи импресивни чекори во приближувањето кон Европската...

ЕУ и земјите аспиранти за членство мора да бидат добро подготвени...

Проширувањето е стратешки интерес на ЕУ, па иако постојат предизвици, спроведувањето на овој процес ќе има геополитички, економски, еколошки, социјални и демократски придобивки, се...

Од Бугарија се бара усогласување сo ЕУ за борбата против расизмот,...

Европската комисија денеска упати известувања до Бугарија за несоодветна усогласеност со одредбите за право на пристап до адвокат и комуникација на приведените лица и...

ЕК предложи измени на Буџетот на ЕУ за 2024 година, 501...

Согласно усвоената ревизија на Повеќегодишната финансиска рамка (МФФ) за периодот 2021-2027 година, Европската комисија предложи измени на Буџетот на ЕУ за 2024 година, со...

Фон дер Лајен ја најави кандидатурата за втор мандат на чело...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ја најави својата кандидатура за втор петгодишен мандат на чело на извршното тело на ЕУ. -...