Ознака: европска армија

Процент на испитаници што поддржуваат формирање на европска армија

Франција и Германија неодамна потпишаа историски пријателски договор во Ахен. Среде брегзит и подемот на популизмот и на евроскептицизмот, двете држави се согласија да...

НАТО допрва треба да го чисти сопствениот двор

НАТО се соочува со бројни предизвици и проблеми кои допрва треба одвнатре да ги реши, во ситуација кога го зголемува членството, очекувајќи го приемот...

Руте: Идејата за европска армија е премногу за Холандија

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија е премногу...