Ознака: Европратеници

Србија ќе има напредок и пристап до фондовите на ЕУ само...

На денешната седница на Европскиот парламент усвоена е резолуција за проширување на ЕУ со која се препорачува на Европската комисија и земјите членки напредокот...

Европратениците бараат нов замав на политиката на проширување на ЕУ

Европскиот Парламент денеска го усвои извештајот на хрватскиот пратеник Тонин Пицула за политиката на проширување во кој се истакнува дека тоа е најсилната „геополитичка...

Илон Маск да биде сослушан во Европскиот парламент, бараат пратениците

Европратениците од центристичката група „Да ја обновиме Европа“ денеска побараа мултимилијардерот Илон Маск да биде сослушан во Европскиот парламент за да се дознае повеќе...

Европратениците од Бугарија со минута молк во Стразбур

Европратениците од Бугарија со едноминутно молчење изразија сочувство за жртвите во страотната автобуска несреќа пренесуваат бугарските медиуми. Во соопштението тие изразуваат сочувство за автобуската несреќа...

Европратеници со осуда за предизборниот спот на Џамбаски

Канцеларијата на делегацијата на Европскиот парламент во мешовитиот парламентарен комитет Северна Македонија – ЕУ го осудуваат предизборниот спот на европратеникот Ангел Џамбаски. Во соопштението, што...

Европратениците бараат смена на амбасадорот на ЕУ во Куба

Шеснаесет членови на Европскиот парламент побараа од министерот за надворешни работи на ЕУ, Џозеп Борел, да го смени амбасадорот на ЕУ во Куба, Алберт...

Османи пред европратениците: Потребен ни е рецепт за успех, а не...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше обраќање и сесија за прашања и одговори со европратениците кои се членови на Комисијата за надворешни работи...

Европратеници бараат одлука за почеток на преговорите со Македонија пред изборите

Европратеници членови на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – ЕУ побараа одлуката за почеток на пристапните преговори со Македонија да биде донесена пред изборите...

Џафери: Европратениците немаат дилема дека треба да добиеме датум

Пораки за силна поддршка за европската перспектива упатија европратениците до претседателот на македонското собрание, Талат Џафери, кој учествуваше на Конференцијата на претседатели на парламенти...

Европратениците побараа национален консензус во Албанија и заминаа разочарани

На крајот од дводневните средби во Тирана, делегацијата на Европскиот парламент, чија главна цел беше разговори за решавање на политичката криза во Албанија меѓу...