Ознака: дрва

Во два дена пополнет бројот на пензионери во Кичево кои ќе...

Поучени од претходните неколку години кога се потешко обезбедуваа огревно дрво, кичевските пензионери годинава во голем број се определија да се снабдат со овој...

Цепачите на дрва сè помалубројни во Кичево, цените сè повисоки

Како одминуваат годините така бројот на цепачите на дрва во Кичево е се помал, а и тие што ја работат оваа работа од година...

Кичевските пензионери ќе можат да уплатат за дрва на 8 рати

Конечно е надмината дилемата дали годинава кичевските пензионери ќе можат да добијат дрва на рати или не, по минатогодишните проблеми што се појавија од...

Бектеши: Забранет извозот на огревно дрво, пелети, пченица и брашно, укината...

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување...

И цепачите на дрва летово со нови тарифи

Во периодот кога имаат најмногу работа , цепачите на дрва во Кичево ги зголемија цените на своите услуги и за кубик сечени дрва наплатуваат...

Да престане дивата сеча во Крушино, побара Движењето Беса од Кичево

Денес прес конференција одржа Движењето Беса, со цел да се актуелизира проблемот со неконтролираното сечење на шумите во Кичево и Крушино. Пред присутните говореше...

Утре во Рајски парк ќе се садат дрвjа

Утре во 10:30 часот во Рајски парк, Општина Аеродром, Скопје ќе бидат посадени дрвjа. Настанот е дел од Регионалната програма за енергетска ефикасност за...

Нелегална сеча на дрвја во штипската населба Дуизлак

Непознати сторители извршиле брутална сеча на дрвја во Штип, во населбата Дуизлак, во близина на црквата Св. Недела, информраат градските власти од каде додаваат...

Жителите на Сарај ги предадоа старите печки за греење на...

Во Општина Сарај изминатите два дена се реализира голема еколошка акција на Град Скопје и на Владата за предавање на старите печки, кои користат...

Со машина за сечење дрва удрил во ѕид, двајца повредени

Две лица се тешко повредени откако со машина за сечење дрва удриле во ѕид. Инцидентот се случил синоќа во Прилеп, на улицата „Тризла“. Во незгодата...