Ознака: долар

Колку навистина вреди доларот

Форт Нокс во државата Кентаки е најслабата точка во САД. Таму Вашингтон чува половина од златните резерви. Претворено во пари, тоа изнесува околу 300...

Доларот нагло падна, еврото зајакна

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инвеститорите сметаат дека поради забавувањето на инфлацијата во...

Новите корисници на Х ќе плаќаат еден долар годишно

По неколку недели шпекулации, социјалната мрежа Х ги потврди плановите за наплата на новите корисници за своите услуги. Компанијата објави детали за новата претплата...

И Индија се залага за напуштање на доларот во трговијата

По иницијативите за воведување алтернативни валути во меѓународниот финансиски систем Индија се залага за интернационализација на индиската рупија, според извештајот на својата централна банка. Земјите...

Доларот јакне во однос на главните светски валути

Вредноста на американскиот долар и денеска продолжува да расте во однос на главните светски валути, во исчекување на следните чекори на Федералните резерви на...

Доларот зајакна, цените на нафтата паднаа

На повеќето азиски берзи денеска цените на акциите пораснаа трет ден по ред, бидејќи се намалија стравувањата од банкарска криза и откако вчера берзанските...

Опадна вредноста на доларот, како и цените на нафтата

На валутните пазари опадна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути, по минатонеделниот раст од 0,6 отсто. Индексот на доларот, кој ја...

Кој решил да штеди во долари преземал индивидуален девизен ризик, државата...

По повод падот на американската валута Доларот е на најниско ниво во изминатите седум месеци (еден долар моментно чини 0,92 евра), а финансиските експерти предвидуваат...

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата недела, откако американските и европските централни банки повторно ги зголемија каматните...

Зошто доларот е толку силен?

Волстрит џурнал Периодите на зајакнување или слабеење на доларот очигледно не се совпаднаа со економските циклуси. Нешто друго се случув Доларот има наплив на надмоќ во...