Ознака: Договорот од Преспа

Герапетритис: Меморандумите ќе се ратификуваат кога ќе постои целосна усогласеност во...

Доцнењето на ратификацијата на трите меморандуми со Македонија, според шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, не е поради внатрешните политички околности во Грција, туку...

Заев – Ципрас: Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги...

Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги тргне пречките за евроинтеграцијата на Македонија и Западен Балкан, ова го закучија премиерот, Зоран Заев, со...

Османи: Направени се исчекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, но...

Направени се доста исчекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, истакна денеска македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи. - Сметам дека одредени разлики што...

Османи – Јанакакис: Грција продолжува да биде активен лобист за членството...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со грчкиот амбасадор, Димитрис Јанакакис. Како што соопштија од МНР, на средбата, соговорниците ги разгледале сите аспекти...

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на...

СДСМ: Исполнета е нашата стратешка цел, станавме сојузник со најсилните држави...

Исполнета е нашата стратешка цел, станавме 30. членка на НАТО, сојузници сме со најмоќните држави во светот, обезбедена е нашата иднина, велат од СДСМ...

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје...

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и за Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, во...

Мицотакис: Меркел ги знае моите размислувања за Договорот од Преспа

Европската перспектива на земјите од Западен Балкан беше една од темите за кои вчера во Берлин разговараа германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер...

ЕУ ги повторува грешките од минатото на Балканот

Една година по потпишувањето на Преспанскиот договор, кој „Фајненшл тајмс“ го нарекува еден од ретките дипломатски успеси на Балканот, Европската Унија (ЕУ) уште еднаш...

Европските избори предизвикаа земјотрес на грчката политичка сцена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека ќе распише предвремени парламентарни избори, откако неговата партија СИРИЗА претрпе голем пораз на Европските и локалните избори во...