Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25381)

Отворена изложба „1.000 години Бигорски манастир“

Изложбата „1.000 години Бигорски манастир“ е поставена во Музејот на македонската борба за самостојност, а е реализирана во соработка со Бигорскиот манастир и ансамблот...

Ќе гледаме театар што нѐ менува нас и нашите навики

Вонинституционалниот театар е неопходно да се развива, затоа што ослободеноста од железниот репертоар на институционалните театри дава друго огледало на денешницата што ја живееме....

Аргентина повторно е на патот кон успехот

Аргентина обезбеди настап на СП најрано досега откако беше воведен сегашниот квалификациски систем во Јужна Америка, за СП 1998. Селекторот Скалони создаде цврст тим,...

Денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров во фокусот на Бајден

Вредноста на санкциите кон С. Кореја не е во нивното наметнување, туку во нивниот успех во ублажувањето на однесувањето на целната земја, вели Даниел...

Во турнирската сала поминувам по седум часа

На ЕП во Словенија судам со уште осум судии, по два меча дневно, надгледувам осум партии и досега нема никаков проблем, вели Кироски ТОНИ КИРОСКИ,...

Како шампионот во вакцинација потфрли во борбата со вирусот

Во државата 65 отсто од населението сè уште не се вакцинирани, што се должи на ширењето разни теории на заговор и влијанието на тамошната...

Малите бизниси главна потпора и извор на работни места во Кина

Од почетокот на коронавирусот, помалите компании се соочија со безброј предизвици, од зголемување на производствените трошоци до регулаторни ограничувања, каде што кинеската влада презеде...

Развојот поважен од зачувувањето на шумското богатство?

Откако на необврзувачкиот договор за спречување на уништувањето на шумите до 2030 година му се приклучија 120 земји на Климатскиот самит во Глазгов минатата...

Европа гради своја булдожер-дипломатија

Година и половина тим од Брисел во консултација со земјите-членки развиваше нацрт-план за идната воена стратегија на ЕУ, пишува Александра Бжозовски за „Еурактив“ Нова дипломатска...

Нуклеарните сили го модернизираат оружјето

Четири нови геостратегиски реалности се јавуваат во одбранбените стратегии и оние за контрола на оружјето, вели Питер Хјуси од „Нешенел интерест“ Ниту енергетската криза не...