Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25289)

Треба да се работи на едукација што сѐ е забрането во...

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, околу 35 активности: дивоградби, нелегално депонирање отпад, ловокрадство, нелегална сеча. Директорката на Државниот инспекторат...

Како да го зачувате здравјето ако работите од дома

Во Светскиот економски форум имаат три совети за лицата што работат од дома, а сакаат да си го зачуваат здравјето. Првиот се однесува на...

Вибер овозможи нова опција во деловната комуникација

Вибер воведе нова група опции што ќе им овозможат на корисниците лесно да наоѓаат важни информации во рамките на деловните разговори, како и да...

Дали растенијата зборуваат?

Некои растенија комуницираат со ослободување хемикалии преку нивната кора, додека други видови успеваат да препознаат што се случува во нивната околина преку бактериите од...

Роберт Билбилов го промовира видеото за „Кој отров“

По одличното видео за песната „Нигде не те наоѓам“, пејачот и композитор Роберт Билбилов има ново музичко парче. Овој пат станува збор за синглот...

„Денови во ноќи“ – нова песна и спот на ДНК

„Денови во ноќи“ е најновата песна на дуото ДНК, за која е снимен и спот. Песната ја потпишуваат Панчо и Лазар Цветковски, кои се...

„Медуза“, Сатори и Бајага на отворањето на фестивалот „Си денс“

Како што веќе претходно беше најавено, годинашниот фестивал „Си денс“ подготви и посебен ден како изненадување. Кон фантастичната програма за седмото издание на „Си...

Никол Кидман во новата мини-серија „Девет совршени странци“

Никол Кидман во улога на гуру за добро здравје, Маша Дмитриченко, им нуди на своите клиенти неколку чудни методи за релаксација во трејлерот за...

Век од раѓањето на Конески (1)

Есеј „Омир ме научи да бидам бујно бестрашен, а Иродот да се сомневам во вистината на историјата“. Не случајно овој есеј за големиот македонски лингвист,...

Нов трилер од авторот на филмот „Шесто сетило“

Филмот, кој беше објавен во февруари, конечно пристигна во кината и веќе ги подели критичарите. Некои се воодушевени од новата реализација на режисерот на...