Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25247)

ЕУ прифаќа прекршување на темелните принципи, демократијата и меѓународното право

Многу земји во ЕУ, всушност, не мислат дека ќе има проширување во некој период во блиска или далечна иднина поради причини што имаат многу...

Им одѕвони ли на тесните фармерки?

Модни трендови Судејќи според најновите трендови на социјалните мрежи, но и по она што го лансираат модните дизајнери, како што е на пример Марк Џејкобс,...

Стаорецот Магава, кој открива мини, отиде во пензија

Откако пет година го користеле за откривање мини во Камбоџа, стаорецот Магава е пензиониран. Овој глодач бил најуспешен од сите припадници на овој вид,...

Одбирам песни од нашата ризница што ми лежат на душа

Наскоро Благој Маротов ќе ѝ претстави на публиката два музички проекти на кои работи во моментот, едниот е „Класика-М“, со обработки на македонски фолклорни...

Изложбата „Самоуки“ во Куманово

Вечерва, со почеток во 19 часот, во Изложбениот салон на НУ центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово, ќе биде претставено најновото издание на...

Откриени претстави на елени стари меѓу 4.000 и 5.000 години

Археолозите проценуваат дека резбите се стари меѓу 4.000 и 5.000 години, што значи дека се од периодот што ги опфаќа неолитот и раното бронзено...

Студентите по музичка уметност со концерт во Филхармонијата

„Звукот на идната генерација“ е насловен концертот со студентите од државните факултети за музичка уметност, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Диригент...

Архивите се важни за промоција на документираното наследство

Меѓународниот ден на архивите го истакнува значењето на архивската професија во современото општество, вели директорот на Државниот архив на Македонија, Емил Крстески Меѓународен ден на...

Се трча ли последниот круг против коронавирусот

Според европските медиуми, полека но сигурно, редица европски држави почнуваат многу внимателно да ги намалуваат рестриктивните мерки во период кога многумина веруваат дека го...

Панорама / Секој ден е карикатура

Софија - Бугарски авион „миг-29“ се урнал во текот на воена вежба над Црно Море, потврди бугарскиот министер за одбрана Георги Панајотов. Вежбата „Шабла...