Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25233)

Пет трика за визуелно зголемување на просторот

Со неколку паметни трикови инспирирани од дизајнот на ентериерот, можете да научите како визуелно да ја направите просторијата поголема. Користете контрасти и светли бои:...

„Прашај го археологот“ нова активност на Археолошкиот музеј

Археолошкиот музеј на Македонија започна нова активност под наслов „Прашај го археологот“. Преку неа на своите млади посетители, децата од училишна возраст, тој им...

Јавниот превозник во Виена ќе насели два милиони пчели

Јавниот превозник во Виена, Австрија, планира до идното лето да насели околу 80 пчелни друштва со вкупно два милиони пчели на своите зелени површини...

Писмо на Ајнштајн продадено за 1,2 милион долари

Писмо на Алберт Ајнштајн напишано со рака, во кое се наоѓа неговата позната формула E = mc2, е продадено на аукција за повеќе од...

Рокенролот го победи евровизискиот кич

Се покажа дека публиката е жедна за евровизиски нестандардниот и жесток рокенрол, спакуван во пакет со стил, што е вистинско освежување годинава на „Евровизија“,...

Недев е нов селектор на машката репрезентација

ШАХ Велемајсторот (ВМ) Трајко Недев и член на ШК Алкалоид е новиот селектор на машката шаховска репрезентација на Македонија и на оваа функција ќе биде...

Успешно заврши првата „Трка на поезијата“ во Струга

Под мотото „Трчаме рецитираме“, во Струга се одржа првата „Трка на поезијата“, на која учествуваа 620 натпреварувачи на пет и на 10 километри, во...

Двојни победи на Дуковска и на Атанасовска

„МАЈСКИ КОЊИЧКИ ТУРНИР“ И 1. КОЛО ДП На терените во населбата Дрма, во организација на КК Анималс, се одржаа вториот „Мајскиот коњички турнир“ и 1....

Петрушев ја одбрани титулата

ИЛИНДЕНСКИ КАЈАК-СЛАЛОМ, ИКАС 2021 Ангел Петрушев (17), член на ККК Вардар од Велес, ја одбрани титулата победник во дисциплината кајак, на 52. меѓународен Илинденски кајак-слалом,...

Останаа уште седум слободни места за новата сезона на ЛШ

ФУДБАЛ - ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ДОМАШНИТЕ ПРВЕНСТВА Едно место е резервирано за победникот на Лига Европа, а уште шест за најдобрите од квалификациите По завршувањето на...