Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25149)

Техно

„Шаоми“ го претстави „ми 11“ за глобалниот пазар Најновиот предводник на „Шаоми“, кој од Кина излезе на глобалниот пазар е паметниот телефон „ми 11“. Компанијата...

Роверот „Персеверанс“ ќе стигне на Марс на 18 февруари

На 18 февруари околу 21.30 часот по средноевропско време, роверот „Персеверанс“ на НАСА ќе слета во кратерот Језеро на Марс. Кратерот го добил името...

Кина ќе ги именува и засрамува загадувачите

Кина има нова стратегија во обидот да се бори против компаниите што ги кршат правилата за загадување и има намера да ги користи нивните...

Виолетовиот остров привлекува инстаграмџии

Јужнокорејскиот остров каде што жителите претежно се занимаваат со земјоделство е претворен во атракција совршена за сите љубители на фотографијата и на социјалната мрежа...

„Зоки Поки“ ќе се емитува на Шведската национална телевизија

Наскоро Швеѓаните ќе се забавуваат со авантурите на култниот македонски лик Зоки Поки. Десетте епизоди од истоимената ТВ-серија ќе се емитуваат ексклузивно на Шведската...

Излезе од печат „Во самракот на мислите“

Излезе од печат поетската книга „Во самракот на мислите“ од бугарската авторка Елка Димитрова во издание на Здружението за развој на културата и уметноста...

„Да сум на твое место“ антологија на македонски, грчки и англиски...

„Да сум на твое место“ е насловот на малата тематска тријазична антологија објавена на македонски, грчки и англиски јазик, која содржи песни и кратка...

ЕУ ги повикува архитектите Подобар живот по пандемијата – идеја за...

Урсула фон дер Лејен ја претстави идејата за нов еколошки, економски и културен проект во рамките на спроведувањето на европскиот зелен план Европската комисија неодамна...

Вооружувањето на Балканот – потреба или желба за регионална моќ?

Последните години Србија вложува значителни средства од државниот буџет за обновување и осовременување на српската армија, а Хрватска е во долготраен процес на набавка...

„Алкалоид“ регистрира ново друштво во Велика Британија

„Алкалоид АД Скопје“ регистрира ново друштво во Велика Британија, со назив „ALKALOID UK LIMITED“. Друштвото е во 100 отсто сопственост на „Алкалоид АД Скопје“. -...