Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25129)

Животни

Помалите раси на кучиња растат побрзо од големите Често се поставува прашањето кога кучињата престануваат да растат. И интересен е податокот дека помалите раси најчесто...

Ќе се гради соларна централа што ќе биде видлива од вселената

Во Австралија постои план оваа земја да биде дом на најголемата соларна централа во светот, која ќе обезбеди електрична енергија за голем дел од...

Слаткиот пелин може да е евтина терапија против ковид-19

Нова студија сугерира дека консумирањето прашок од исушен лист од пелин може да послужи како евтина терапија против коронавирусот. Едно американско истражување покажа дека...

Една ноќ на Малдиви чини и до 80.000 долари

Малдивите се исклучително популарна туристичка дестинација, составена од 1.200 мали острови и одморалиштата на нив се претежно приватни. На секој остров има по едно...

Збогум за доајенот на македонската народна музика Ѓоко Дончев

Македонската фолк-сцена остана без уште едно златно грло. Во петокот, во 71-та година од животот, ненадејно нѐ напушти пејачот Ѓоко Дончев. Доајенот на македонската...

Мандатот на Бајден ќе биде полн со искушенија

Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски предвидува Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски по повод инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, на 20 јануари, направи...

Поднесена апликација за поставување на Курбиново на пробната листа

Седница на Националната комисија за УНЕСКО Националната комисија за УНЕСКО на Македонија ја одржа конститутивната седница на платформата Зум. По службена должност, претседател на комисијата...

Изложба на Љубе Алексовски во галеријата „Ко-ра“

Во малиот салон на галеријата „Ко-ра“, во домот на културата „Кочо Рацин“, отворена е изложбата на Љубе Алексовски. Изложбата е насловена „Фотографика алтернативна -...

Блажевата 2021 почнува со првата Зимска школа по македонски јазик

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, како една од релевантните институции што се дел од националната платформа за одбележување на стогодишнината од...

Панорама / Фалсификувани истории

Тирана - Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата со ковид-19 одлучи да остане во сила одлуката за полицискиот час, кој секоја ноќ...