Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25118)

Песната „Last Christmas“ 36 години е божиќна химна

„Last Christmas“ е песна на англиското поп-дуо „Вам“, која беше објавена во декември 1984 година под етикетата „Епик рекордс“. Поточно, беше издаден грамофонски запис...

Ани – градот на 1.001 црква

Ани е средновековен град што денес се наоѓа во турската престолнина Карс. Во периодот помеѓу 961 и 1045 година бил престолнина на средновековната ерменска...

Околу 70 семејства живеат во облаците

На надморска височина помеѓу 2.060 и 2.200 метри, на планината Шара во Грузија, во регионот Сванети, се наоѓа „највисокото“ населено место во Европа. Ушгули е...

Намирници што имаат повеќе витамин Ц од портокалот

Здрава храна Кога некој ќе ви спомене витамин Ц, најверојатно прво помислувате на лимонот и на портокалот. Дали знаете еден средно голем портокал содржи 70...

„Дискобиографијата“ на Габи Новак содржи 116 оригинални снимки

Икона на популарната музика на овие простори Хрватската пејачка Габи Новак, една од најнаградуваните интерпретаторки во регионот, добитничка на наградата „порин“ за животно дело, е...

„Тафталиџе шафл“ е албум со среќна музика за време на пандемија

Новиот албум на Влатко Стефановски беше претставен во „Литература.мк суперстор“. Станува збор за весело и романтично музичко издание со девет нумери. Учествуваат и Никола...

Новогодишен онлајн концерт на „Ласт експедишн“

Љубителите на рок-групата „Ласт експедишн“ ќе можат да го проследат нивниот онлајн новогодишен концерт на фејсбук-платформата на продукцијата „Авалон“. Настапот на бендот почнува утревечер...

Земјотрес од 6,2 степени ја погоди Петриња

Силен земјотрес од 6,2 степени ја погоди Хрватска вчера околу 12.20 часот, со епицентар на 3 км од Петриња, но се почувствува во целата...

Луѓето се преплашени, но меѓусебната поддршка не изостанува

Хрватска Разговор со очевидец од Загреб за силниот земјотрес што ја зафати Хрватска Силниот земјотрес што ја погоди вчера Хрватска, со епицентар во Петриња, се почувствува...

Економијата го чека импулсот за развој од компаниите во ТИРЗ

И покрај добрата идеја за постоењето на компаниите во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ), сѐ уште не може да се каже дека тие се двигателот...