Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25014)

Домување

Со кафе можете да се ослободите од комарците Љубителите на кафе може да имаат помал ризик од развој на рак, срцеви заболувања и Алцхајмерова болест....

„Ај кју“ и Тони Зен ја оживеаја безвременската „Песна за...

Легендарната „Песна за Скопје“ (попозната како „Градот убав“), на маестро Алаксандар Џамбазов и Бошко Смаќоски, која е заштитен знак на детскиот фестивал „Златно славејче“,...

Превенцијата од пандемија е 500 пати поевтина од борбата против...

Научниците посочија дека превенцијата од пандемија е 500 пати поевтина од борбата против пандемија, наведуваат од Светскиот економски форум. Како клучна за спречување на...

Книжевните аналитичари тврдат дека Шекспир бил бисексуалец?!

Новите сознанија за Вилијам Шекспир ќе бидат објавени во книга до крајот на годинава, а најконтроверзното откритие е дека во текот на 34-годишниот брак...

Во природата ќе бидат пуштени 750 милиони генетски модифицирани комарци

Опасен експеримент  На Флорида во дивината ќе бидат пуштени повеќе од 750 милиони генетски модифицирани комарци во текот на 2021 и 2022 година. Властите го...

Панорама / Без маска – „единица“

Атина - Договорите на Грција со Италија и со Египет, за одредување на Ексклузивната економска зона, ќе бидат разгледани пред парламентарната комисија за национална...

Нервоза во Берлин од состанокот во Вашингтон

Најавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека би можел да присуствува на состанокот меѓу Александар Вучиќ и Абдулах Хоти, закажан за четврти септември во...

Укажувачите на корупција „свиркаат“ во празно

Граѓаните во Западен Балкан, кои укажуваат на постоење коруптивни активности во високите државни кругови, се оставени самите на себе во намерата да ги докажат...

На извозниците им е потребна сериозна финансиска инјекција

Претставниците на извозните компании посочуваат дека тешкотиите со кои се соочуваат изминативе месеци поради пандемијата значително влијаат врз нивната работа и дека Владата би...

Презакажан протестот на средношколците

Најавениот протест на средношколците против одлуката за целосна онлајн настава првично закажан за овој петок е презакажан за понеделник 31 август, бидејќи првичниот термин...