Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25011)

Медицински совет

Два литра вода на ден за добро здравје  Правилната хидратација е неопходна за здравјето на телото. Водата освен што ги урамнотежува електролитите, потребна е речиси...

Во Шибеник промовирана биографијата „Арсен човек како тој“

Биографијата на големиот хрватски и регионален композитор, поет, кантавтор и уметник Арсен Дедиќ, што ја напиша хрватскиот новинар Златко Гал, во вторникот беше претставена...

Лондон ќе добие 9-метарски мурал на Џорџ Мајкл

Брикстон можеби го има Боуви, но Брент ќе го има Џорџ Мајкл. Сега покојниот пејач ќе биде овековечен во форма на мурал во лондонската...

Најмистичниот град во светот се наоѓа 36 метри под вода

Остатоците од античкиот град Дварка во индиските води отвораат многу прашања на кои нема одговор. Златниот град, кој според најновите истражувања е стар најмалку...

Се избира петтото „ново име“

Деветмина млади од цела Македонија се во трка за титулата на петтото „Ново име“, па затоа е важен секој глас. Победникот, како и досега,...

Остатоците од антички Ерусалим содржат траги од магнетно поле

Невообичаено палеомагнетно истражување спроведено од израелски научници предизвика специфично набљудување што може да им помогне на археолозите низ светот. По два и пол милениума...

Мадона работи на филм, наводно станува збор за биографија

Мадона откри неверојатна вест, а тоа е дека работи на филм со оскаровката Диабло Коди. Популарната пејачка на својот инстаграм-профил сподели кратко видео со...

Промовирана книгата „Девет“ на белградскиот дизајнер Футро

Kнигата „Девет - роман во илустрирани приказни“ на белградскиот дизајнер Славимир Стојановиќ-Футро, промовирана онлајн, носи порака да се прифатат сопствените грешки и мани за...

Ќерката на Курт Кобеин потрошила 11 милиони долари од наследството

Ќерката на покојниот музичар Курт Кобеин, 28-годишната Френсис Бин, призна дека потрошила околу 11,2 милиони долари од богатството на нејзиниот татко пред да се...

Поезијата на Анчевски и скулптурите на Филиповски во Велестово

Годинашната „Поетска ноќ во Велестово“ ќе биде посветена на поезијата на Зоран Анчевски и на скулптурите на Димитар Филиповски, а ќе читаат и шестмина...