Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24959)

Медицински совети

Симптоми на предијабетес што не треба да се игнорираат Предијабетес е матеболичка состојба тесно поврзана со дебелината. Доколку навреме не се дијагностицира, може да прерасне...

Норвешка ја укина апликацијата за следење на коронавирусот

Норвешките власти ја укинаа употребата на апликацијата за следење на ширењето на коронавирусот, откако државната агенција за заштита на податоците објави дека тоа премногу...

Стогодишната желка Диего се врати на Галапагос

Диего, стогодишната желка од архипелагот Галапагос, кој придонесе за опстанокот на својот животински вид, замина во заслужена пензија и се врати дома. Тој беше...

Мачката има најголеми шанси да ги наследи милионите на Лагерфелд

Славниот дизајнер Карл Ото Лагерфелд, кој почина пред нешто повеќе од една година од рак на панкреасот, зад себе остави наследство достојно за титулата...

Ник Кејв ѝ подарил 5.000 книги на Данската кралска библиотека

На веб-страницата „Реде хенд филс“ еден обожавател го прашал познатиот австралиски музичар, композитор, писател, сценарист и глумец Ник Кејв (63) дали може да направи...

Денеска бесплатен стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Денеска на социјалните мрежи ќе биде споделен видеолинк на кој бесплатно ќе може истата вечер онлајн да се проследи играниот филм „Прашина“ во режија...

Секогаш за се имам став и знам да го бранам!

Елизабета Бродиќ - Лола од ТВ-серијата „Другото име на љубовта“ Младата хрватска глумица Елизабета Бродиќ во моментот ја гледаме во телевизиската серија „Другото име на...

Ќе се снима филм за Тома Здравковиќ

Жељко Јоксимовиќ и Драган Бјелогрлиќ ги довршуваат подготовките за почетокот на снимањето на филмот „Тома“, што ќе ја раскаже животната приказна на големиот српски...

Наградите „еми“ сепак ќе бидат доделени

Наградите „прајмтајм еми“, еден од најголемите настани во календарот на шоу-бизнисите, ќе се одржат во септември, како што беше планирано со домаќинот на церемонијата,...

„Неортодоксна“ приказна за траумата и за трансформацијата

Во текот на овие неколку месеци принудно седење во изолација поради моменталната ситуација со пандемијата, речиси за најголемиот дел од нас, Нетфликс претставува секојдневна...