Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24948)

Медицински совети

Kако правилно да третираме изгореници Кога станува збор за изгорениците, луѓето ги третираат на различни начини, а достапни се и многу совети за тоа што...

Дишењето на луѓето го избледува „Крикот“ на Мунк

Истражувачите забележаа распаѓање на жолтата боја, базирана на кадмиум, апелирајќи до луѓето дека е потребно итно да престанат да дишат во близината на славното...

Малите француски книжарници се борат за опстанок

Француските книжарници, затворени на 18 март, почнаа со работа бидејќи Владата се обидува да најде рамнотежа меѓу потребата да ја оживее економијата и ризикот...

„Смитсонијан“ започнува разговор за расата

Додека во повеќе градови во САД сѐ уште се организираат протести против расната неправда и полициското насилство, националниот музеј „Смитсонијан“ за африканско-американската историја и...

Поставени темелите на културниот центар „Колибите“

Познатиот македонски музичар Горан Алачки неодамна ги постави темелите на културниот центар „Колибите“ во неговото родно Владимирово, во Малешевијата. Тоа ќе биде место каде...

Здравото живеење стана мода кај богатите

Во Калифорнија, пазарот е презаситен од здрави производи, а влогот е доведен до точка на апсурдност - кашест сок од кељ, авокадо, глуварче, краставица,...

Пети Џенкинс нема да го режира продолжението на „Тор –...

Пети Џенкинс, која го режираше филмот „Вондер Воман“, изјави дека нема да работи со студиото „Марвел“, бидејќи нивните шефови премногу сакале да контролираат, пренесе...

Сара Џесика Паркер тужена од поранешна вработена

Познатата актерка Сара Џесика Паркер заврши на суд. Поранешната вработена во една од продавниците на актерката, Хедер Холт, поднела документи до Врховниот суд во...

Уметница раскажува приказна за карантинот преку наслови од весници

Уметницата Татјана Труве подигна копија од францускиот весник „Либератион“ кон средината на март и наиде на апокалиптична насловна страница со наслов: „Еден ден претходно“....

Премиерата за долгоочекуваниот филм на Нолан „Тенет“ може да се одложи

Продукцијата што работи на новиот филм „Тенет“ на Кристофер Нолан, објави дека филмот може да не биде премиерно прикажан во јули, како што беше...