Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24909)

Техно

Половина милион хакирани профили на Зум на дарк веб Експертите од компанијата „Сајбл“ неодамна откриле дека хакерите ги продавале податоците за корисниците на апликацијата Зум...

Новата колекција на „Лудус“ промовирана онлајн

Неодамна, македонскиот моден бренд „Лудус“ ја лансира колекцијата за сезоната пролет-лето 2020, насловена „Постродовост - поглавје II“. Промоцијата беше целосно дигитална, со оглед на...

„Змејови од хартија“ – нова книга на Мира Оташевиќ

Романот посветен на културната парадигма на „Баухаус“, „Змејови од хартија“ од писателката Мира Оташевиќ, деновиве излезе од печат во издание на „Арс либрис“. Станува...

Заштитните маски може да станат секојдневие

Носењето заштитни маски ќе стане наша секојдневна рутина, нешто на што полека ќе мора да се навикнуваме, предупредуваат експертите од Светската здравствена организација (СЗО). -...

„Епл“ и „Гугл“ развиваат технологија за следење контакти со ковид-19

„Епл“ и „Гугл“ објавија дека ги здружуваат силите за да развијат технологија за следење контакти со ковид-19. Технолошките гиганти ќе соработуваат за да овозможат...

Џамбо Агушев на врвот на светските топ-листи

„Brasses For the Masses“ неодамна беше прогласен за најдобар албум на светот од страна на британското музичко списание „Сонглајнс“ Познатиот музичар Џамбо Агушев во родната...

Сѐ уште сме култура без слух за своето

Габриела Стојаноска-Станоеска, уредничка на „Стремеж“ Писателката Габриела Стојаноска-Станоеска досега ги има објавено збирките раскази „Гола“ (2007) и „Приказни за краткоста - раска(з)(ж)и за своја душа“...

Канскиот фестивал „реален, на еден или на друг начин“

Филмскиот фестивал во Кан се поклони пред неизбежното и најави дека најновото издание нема да може да се одржи во „оригинална форма“. Овој потег...

Бергамо е опколена територија

Како преживува уметничката сцена во Северна Италија Како што навлегува Италија во својот втор месец на изолација, така улиците стануваат потивки и почнуваат да се...

Панорама / Антикорона-сојуз од Вашингтон до Москва

Љубљана - Словенечката влада донесе одлука да ја укине обврската со која граѓаните мораа задолжително да носат заштитни ракавици кога влегуваа во продавниците и...