Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24820)

Џон Ленон – најголемата рокенрол-бунтовна приказна

Денес ќе ви го претставам рок-поетот, сонувач и симбол на вечна инспирација - Џон Ленон. Поетскиот портрет за него, како рок-икона на бунтовните 1960-ти,...

„Не ме моли“ прва песна на Ајана

Деветнаесетгодишната Ајана е првиот женски артист во „Урбан рекордс“. Таа го проби мразот со песната „Не ме моли“, за која музиката и текстот ги...

Кристина Димитријевска – мис Балкан 2019

Победничка на изборот „Мис на Балканот“ за 2019 година, кој се одржа деновиве во хотелот „Амбасадор“ во Белград, е нашата Кристина Димитријевска (23) од...

Кои јазици се изучуваат најмногу во ЕУ?

Англискиот е, досега, најпопуларниот странски јазик што се изучува во Европската Унија. Според податоците на Еуростат, во 2017 година речиси 98 отсто од учениците...

Промовирана „Средни години“ од Алеш Мустар

Во рамките на „Малиот новогодишен саем на книгата“ се одржа промоцијата на книгата „Средни години“ од словенечкиот поет Алеш Мустар, во издание на „Или-или“,...

Од печат излезе книгата „Руски парадокси“

Од печат излезе четвртата книга од едицијата светска сатира, со наслов „Руски парадокси“. Оваа книга се состои од три дела. Првиот дел го сочинуваат...

Виенската опера првпат во историјата постави дело напишано од жена

Иако операта се смета за најмизогина од сите уметности поради страшните судбини што им се случуваат на женските ликови, тоа полека се менува. Во...

Пајонска свештеничка од Милци ќе патува за Чикаго

Едно од петте богати женски погребувања од некрополите Лисичин Дол и Милци, презентирани во Археолошкиот музеј во Скопје, ќе биде дел од светската изложба...

Панорама

панорама Бисер балкански Шешељизација во 21 век! - Ѝ верувам на денешната Црна Гора, на Црна Гора во 21 век не ѝ се потребни вакво политичко однесување...

Уапсени пратеници по донесувањето на Законот за вероисповед

Црногорскиот парламент го усвои Законот за слобода на вероисповед по тензична ноќ, која заврши со инциденти во собраниската сала, по што беа уапсени просрпските...