Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24782)

Во британска продавница забранети божиќните хитови

Заради здравјето на вработените, во една продавница во Велика Британија нема да се пуштаат модерни божиќни хитови. Менаџерката на продавницата, Ема Годивала, смета дека модерните...

Научив да не ја расфрлам енергијата на сите страни

МИРА БАЊАЦ (90), СРПСКА ТЕАТАРСКА И ФИЛМСКА ГЛУМИЦА Можете да бидете популарни за една ноќ, а потоа да ве снема. Важно е траењето, вели Мира...

Ангела Спасовска прогласена за кралица на Медитеранот

Девојки од модното студио „Црнокрак“ неодамна учествуваа на два интернационални избори за убавина. Едниот се одржа во Анталија, Турција, каде што се избираше кралица...

Брајан Адамс вечерва ќе им го разубави празникот на скопјани

По одличниот настап во белградската „Комбанк арена“, светски познатиот пејач, композитор и гитарист, Брајан Адамс, вечерва ќе одржи концерт во Скопје, токму на денот...

Панорама

Тирана - Уривањето објекти каде што е планирана изградба на кружен тек во Тирана, вчера изутрина предизвика судири меѓу жителите, кои се противат на...

Загадувањето ги намали цените на половните возила

По најавите дека во Србија ќе биде забранет увоз на автомобили со стандард еуро 3, драстично се намали побарувачката за овој вид половни возила....

Казна или покајание за жените на ИД!

Жените што сакаат да се вратат во БиХ ќе бидат третирани во согласност со меѓународните конвенции, а оние што биле припаднички на Исламската држава...

Бизнис инфо

Расте бројот на туристи и на нивни ноќевања Бројот на туристите во септември 2019 година, во однос на септември 2018 година, е зголемен за 12,8...

Развоен или предизборен буџет?

Предлог-буџетот за 2020 година предвидува раст на платите кај здравствените работници и кај наставниот кадар, но и на пензиите. Се очекува и подобра реализација...

Македонскиот јазик го нема соодветниот третман од државата

Чувството на загрозеност, или барем несоодветен третман на македонскиот јазик во сопствената држава, кое е особено доминантно во последните три години, е предизвикано пред...