Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24774)

„Моден викенд Скопје“ десет години го диктира скопскиот моден ритам

Првите два дена од дваесеттата сезона на „Моден викенд Скопје“, покажаа на најдобар начин дека оваа модна манифестација на креативен начин веќе десет години...

Промоции на две книги во КИЦ

Во Културно-информативниот центар во Скопје, на 6 ноември ќе бидат промовирани две книги „Стварно не знам каков наслов“, од Линдита Кадриу, и „Мејлови“ од...

Васил Гарванлиев кани на заедничко патување

„Патувам, патувам, со празен ранец - полна душа...“ пее Васил Гарванлиев во својата најнова песна „Патувам“ за која е снимен и интересен видеозапис. Овој најнов...

Изложбa на дела од ликовната колонија „Де Ниро“

„Странски автори на меѓународната ликовна колонија ‚Де Ниро‘“ е насловот на изложбата, која утревечер ќе биде отворена во изложбениот салон на Културно-информативниот центар во...

Проектот „Баухаус имагиниста“ во Кинотеката на Македонија

Почнувајќи од денеска па до 23 ноември, во Кинотеката на Македонија ќе се одржува „Баухаус имагиниста“, проект што вклучува работилници, изложба и филмски проекции....

Концерт на Женскиот младински хор

Во рамките на годинашните „Есенски музички свечености“, вечерва Женскиот младински хор при Младинскиот културен центар, под диригентство на Сашо Татарчески, со пијано-придружба на Сара...

Дела на македонски автори претставени во Истанбул

Министерот за култура Хусни Исмаили, кој деновиве престојува во работна посета на Истанбул, во тамошниот Музеј на уметноста присуствуваше и на претставувањето на творештвото...

Сѐ што нѐ опкружува ја повикува дистопијата

Писателот и новинар Мухарем Баздуљ, чиј роман „Последниот маж“ беше претставен неодамна на Белградски саем на книгата, смета дека дневнополитичкиот јазик во Србија е...

Белград стравува од неиспораката на рускиот гас

Москва и Киев досега не успеаја да постигнат согласност за нов долгорочен договор за транзит на природниот гас и постои можност за спречување на...

Принтскрин од извештајот на УНАИДС

Во согласност со професионалните новинарски стандарди, „Нова Македонија“ и во претходниот текст и сега ги пренесе ставот и реакцијата на ХЕРА. Истовремено, објавуваме и...