Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24769)

Недела на јапонски филм во Скопје и во Битола

Вечерва, во 20 часот, ќе почне тринаесеттото издание на „Неделата на јапонскиот филм“ во Кинотеката на Македонија. Оваа година филмската недела првпат ќе патува...

Избрани дела во шест тома од Димитар Башевски

Издавачката куќа „Слово“ од Скопје го комплетира објавувањето на Избраните дела во шест тома од Димитар Башевски, автор на дваесетина книги проза и поезија,...

Прв слем со гости од Европа

Ревијален интернационален слем, на кој ќе учествуваат Катарина Венти од Австрија, Серџо Гарау од Италија и Елена Пренџова од Македонија, ќе се одржи утревечер,...

Гостува славниот виолончелист Николас Алштед

Германскиот виолончелист Николас Алштед настапува како солист и диригент, а неговиот репертоар е широк и опфаќа дела од сите музички епохи. Свирел со врвни...

Панорама

Белград - Секој четврти ученик во прва година од средно образование во Србија имал сексуални односи, а на прашањето дали користеле кондом при последниот...

Второ соочување на власта и на опозицијата во Софија

Владејачката партија ГЕРБ ќе ја задржи доминацијата, но со помала поддршка отколку пред четири години, се првичните резултати од завчерашните локални избори во Бугарија....

Пазарот на недвижнини пред загревање

Високите цени на становите во Хрватска се последица на психолошкиот ефект кај дел од граѓаните што без размислување купуваат некоја недвижност Цените за недвижнини во...

Се стеснува кругот на лица со пристап до државни тајни

Увид во доверливи документи сега имаат голем број пратеници, полицајци, војници, дипломати... и во тој контекст ограничувањето на овој број, според експертите, е за...

Се чека одговор на бугарската „Рамковна позиција“

Интелектуалците, но и пошироката јавност во земјава, не се откажуваат од барањето дека освен нив, на бугарските услови за зачленување на Македонија во ЕУ, артикулирани...

Цветна ликовна работилница во воз, во чест на јубилејот

СЕДУМДЕСЕТ И ПЕТ ГОДИНИ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Со извадоци од насловната страница на првиот и од најновиот број на весникот „Нова Македонија“, залепени на прозорецот на...