Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24743)

Стратегии за да ја вратите рутината за вежбање

Помеѓу работните и семејните обврски, како и социјалните настани, изгледа скоро невозможно да почнете да внимавате на вашата фигура, односно да се вратите на...

Егзорцисти ги отстранија книгите за Хари Потер од католичко училиште

Пасторот од основното училиште „Св. Едвард“, во Нешвил, изјави дека „практичната магија“ во книгите на Џ.К. Роулинг носи ризик од привлекување лоши духови Приватно католичко...

Изложба на Игор Јосифов во Темишвар

Уметникот Игор Јосифов ќе ја претставува Македонија во Темишвар, Романија, со изложбата „Огнот внатре“, која во рамките на проектот „Консуларт“ еден месец ќе се...

Изгубената слика на Росети изложена во Британскиот музеј

Мрачната слика „Смртта на Бруз Санс Пите“ на прерафаелитскиот гигант Данте Габриел Росети е дел од колекцијата на починатиот историчар на уметност Џон Кристијан....

Така зборуваше Заратустра

Вечерва, со „Така зборуваше Заратустра“, Филхармонијата ја отвора концертната сезона 2019/2020 Едно од најпознатите дела на Рихард Штраус (1864-1949), „Така зборуваше Заратустра“, е симфониска поема инспирирана...

Гледај добро старо советско кино!

Насловите од изборот на Деновите на рускиот филм се продуцирани во студиото „Ленфилм“ во периодот од 1960-тите години, па до поновата продукција на филмот...

Панорама

Солун - Грчката полиција притворила 12 лица вмешани во трговија со бебиња, а меѓу притворените има адвокати, нотари и лекари и неколкумина Бугари, кои...

Израелците повторно нудат авиони за хрватската војска

Седум држави доставиле понуди за испорака на борбени авиони за потребите на хрватската армија, а меѓу нив е и Израел, кој во претходната постапка...

Вучиќ полн со импресии од средбата со Меркел

Новите средби на српскиот претседател Александар Вучиќ, со високите државни претставници на Германија и на САД, не придонесоа за ништо ново од она што...

Може ли директната демократија да го порази популизмот?

Уште од двојните катастрофи во 2016 година, референдумот за брегзит во Обединетото Кралство и изборот на американскиот претседател Доналд Трамп, се појави широко распространетата...