Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24738)

Емилија Кларк од „Игра на тронови“ во романтичниот „Последен Божиќ“

Емилија Кларк, ѕвездата на серијата „Игра на тронови“, во ноември ќе ја гледаме во романтичната комедија „Последен божиќ“. Филмот ќе има сѐ што сме навикнале...

Анџелина Џоли се враќа со „Господарка на злото 2“

По пауза од пет години Анџелина Џоли се враќа во улогата на злобната вила Малефисент, во новото продолжение на филмот „Господарка на злото 2“,...

Вселенскиот спектакл „Ад астра“ во домашните кина

Низ годините Бред Пит со гордост го носи епитетот на врвна актерска ѕвезда, а во „Ад астра“ ги достигнува вистинските ѕвезди присутни во бесконечното...

Перформанс на Масин и Мустафаоглу на „Школка“

„Мардам“ е насловот на мултиуметничкиот перформанс што утревечер на „Школка“, во Градскиот парк, со почеток во 19 часот, заеднички ќе го изведат пијанистот Арда...

Десет филма за добро расположение

Ќе наброиме неколку филмски наслови што го подобруваат расположението и придонесуваат да гледате оптимистички на животот и на светот околу вас, наспроти песимизмот на...

„Уметност и забава“ – тема на „Европските денови на културното наследство“

Манифестацијата „Европски денови на културното наследство“ почнува на 23 септември, во 12 часот, во Музејот на Македонија, со изложбата „На маргините на скопскиот регион...

Пристигна светскиот синеаст Јоргос Арванитис

Вториот лауреат на 40-то јубилејно издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, Јоргос Арванитис, пристигна во Битола. Тој е еден од најважните...

Операта „Дидо и Енеј“ отвора нова платформа

Бидејќи овој жанр не е доволно продуциран и застапен кај нас, со оваа претстава, не само публиката, туку и нашите пејачи, ќе можат да...

Швајцарски поглед на бојкотот на хетерогената српска опозиција

На опозицијата во Србија ѝ недостига личност што обединува, како што е новиот градоначалник на Истанбул, на чија победа се надеваа и веруваа противниците...

Најмногу фалсификуван алкохол на европските пазари има од Македонија

Царинските служби во Европската Унија спречиле влез на фалсификувани и опасни производи на европскиот пазар во вредност од 740 милиони евра во текот на...