Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24678)

„Подиум на млади“ на „Охридско лето“

Како предвесник на фестивалот „Охридско лето“ од 9 до 11 јули во црквата „Света Софија“ се одржува „Подиумот на млади“, чиј идеен творец и...

Египет тврди: Ја украдоа Тутанкамоновата глава!

Скулптурата „Глава“ на младиот крал Тутанкамон e продадена на аукција во Лондон за околу 5 милиони долари. Скулптурата стара повеќе од 3.000 години е...

Резиденции за млади танчари во Бугарија и во Унгарија

Во организација на Искра Шукарова, кореографка и професорка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во текот на јуни и јули се реализираат три...

Пијанистката Даница Стојанова настапува во Рим

Македонската пијанистка Даница Стојанова денеска ќе настапи во Рим, во рамките на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција „Ил темпието“. - Минатата година...

Награда за „Петрунија…“ во Казахстан

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска на штотуку завршениот 15. Филмски фестивал Евроазија во Казахстан ја освои наградата за најдобро...

Излезе „Ќерката на дрвосечачот“ од Наде Стојилковиќ

„Ќерката на дрвосечачот“ од Наде Стојилковиќ е нов домашен наслов во издание на „Сакам книги“, кое минатата недела беше промовирано во нивната книжарница. Дејството...

Почнува реставрацијата на Рембрантовата „Ноќна стража“

Амстердамскиот „Ријксмусеум“ почнува со реставрацијата на славната Рембрантова слика „Ноќна стража“, најголем реставраторски потфат во историјата, кој ќе се одвива зад стаклен ѕид во...

Ѕвездата Ванеса Меј и Филхармонија го отвораат „Охридско лето“

Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули (петок) во прекрасниот Антички театар во Охрид, свечено ќе почне 59-то издание на...

Апел до музеите – платете им на уметниците за изложување

Апелот е дел од меѓународната кампања „Плати го уметникот“, која кон крајот на април ја поведе Меѓународното здружение на визуелните уметници (ИАА) на светско...

Малцинствата против казни за истакнување на националните симболи

Претставниците на малцинските партии во Црна Гора побараа укинување на казните за истакнување на националните симболи и за тоа предложија измена на Законот за...