Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24673)

Свети Наум е исцелител и просветител на македонскиот народ

Ако свети Климент Охридски останал во споменот на народот со својата просветителска дејност, со подучување на народот, со пишување и читање, свети Наум останал...

Тамара на 27 јули во Античкиот театар во Охрид

Првиот голем концерт по евровизискиот успех во Тел Авив, Израел, каде што со песната „Proud“ го освои седмото место, најдобар пласман на нашата земја...

Бранот нуди забава, а мирната вода брзина

Виндсурфот е спорт на вода што вклучува мешавина од природни елементи и човечки вештини на сурфање и едрење, кои овозможуваат човекот да се забавува...

„Д чикс“ со нов видеозапис

Женскиот музички состав „Д чикс“, кој го сочинуваат Наталија Мејанџиева, Сандра Јорданова, Моника Ѓорѓиева, го промовира својот прв видеозапис. Спотот е направен за песната „Ах,...

Боби Серафимовски пишува музика за холивудски филмови

Познатиот македонски музичар и композитор Боби Серафимовски, кој уште пред десетина години, со објавувањето на албумот „No Borders“, направи успешен обид за пробив на...

Србите затворени во „Челичен прстен“

Како контраодговор на затворените српски продавници, косовскиот претседател Хашим Тачи предложи одлука за припојување на албанските општини на југот на Србија Српските продавници на северот...

Во ТИРЗ Тетово ќе почне да работи фабрика за стакло

Министерот за економија Крешник Бектеши во технолошко-индустриската развојна зона Тетово го посети објектот во изградба на компанијата „Глас флекс“, создадена со македонско-холандски капитал. Во...

Прекин на железничкиот сообраќај кај Табановце

Железничкиот сообраќај на релацијата Скопје - Куманово (Табановце) и во обратен правец е во прекин, поради излизгувањето на вагони од товарен воз на излезната...

Двоумењето за вакцините е враќање кон минатото

Најголемата глобална студија поврзана со ставовите за имунизација укажува на ниската доверба во некои региони, вклучувајќи ја и нашата земја. Добротворната организација за биомедицински...

Претседателот Пендаровски се сретна со рускиот амбасадор Баздникин

Можностите за поинтензивни контакти на сите полиња од заеднички интерес биле тема на вчерашниот разговор помеѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски и амбасадорот на Руската...