Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24665)

Гран при на „Икс денс“ за Маргарита Гладишева

Наградата гран при на „Икс денс“ 2019 година ја доби Маргарита Гладишева (класичен балет, соло), 16-годишна ученичка во Школата за класичен танц под раководство...

Подбивањето е во срцевината на нашето постоење и преживување како нација

„Сеир и ништо“ е серија комични илустрации инспирирани од желбата да се најдат конструктивни начини да се поигра со баналното „Сеир и ништо“ е серија...

Бев љубоморен што некој друг ќе биде негативец

Ексклузивно за „Нова Македонија“ интервју со Мајкл Фасбендер Мајкл Фасбендер е ирски актер со германско потекло. Со неговата колешка Џесика Честејн се смета за најголема...

Унгарските музички уметници се присутни на македонската културна сцена

Кон крајот на 40-тите и почетокот на 50-тите години на минатиот век во земјава се доселиле неколку унгарски музички и балетски имиња, кои тука...

Пронајдена снимка од гласот на Фрида Кало

Малку мексикански икони уживале поголемо признание од сликарката Фрида Кало. Само гласот се чинеше како да ѝ е осуден на заборав, до моментот кога...

„Разоткривање“ – изложба на Владимир Лалиќ

Под наслов „Разоткривање“ утревечер, во рамките на „Скопско лето“, со почеток во 21 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар, ќе биде отворена изложба...

Историски рекорд на италијанскиот државен долг – 2,373 трилиони евра!

Износот на италијанскиот државен долг во април оваа година го надмина историскиот рекорд, достигнувајќи ниво од 2,373 трилиони евра, објави италијанската централна Банка на...

На угостителството му недостигаат готвачи, келнери, рецепционери…

Проблемот со недостиг од кадри во угостителството е сложен и комплексен, како поради слабиот одзив на учениците за запишување во средните угостителски училишта, така...

Мал е бројот на жените што сакаат да бидат сурогат-мајки

Министерството за здравство води два регистра поврзани со сурогат-мајчинството, од кои едниот е за жените што се потенцијални гестациски носители, а другиот е за...

Заев ќе биде и премиер и министер за финансии

Премиерот Зоран Заев во идната реконструирана влада, покрај премиерската функција, ќе ја врши и функцијата министер за финансии. - Обврската министер за финансии, покрај премиерската...