Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24657)

Тамара е најдобар женски вокал на „Евровизија“

Дури 23,3 отсто од гласачите на изборот за евровизиските радионагради за најдобар женски вокал ѝ го дале својот глас на македонската претставничка Тамара Тодевска,...

Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“

Во организација на ПСД „Бистра“, ПЕД „Ендорфини“ и извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево, деновиве по 23-ти пат беше организиран меморијалниот планинарски марш „Цвеќе...

Љубезниот заводник

Музички приказни За композиторите (слично како и за научниците) постои општоприфатена слика, тукуречи клише, дека тие се малку смотани, чудни и непредвидливи луѓе. Со роеви...

Млади музичари од повеќе европски земји ќе се натпреваруваат во Охрид

Идејата на натпреварот, уште од основањето, во 1970 година во Брисел, е афирмација на посебно надарени млади уметници и нивна промоција на професионалните концертни...

Суперхероите станаа јавни личности, не се веќе отпадници

Ексклузивно за „Нова Македонија“ - интервју со Сајмон Кинберг Сајмон Кинберг е сценарист, продуцент и режисер на „Мрачниот феникс“, најновиот филм од франшизата за „Екс-мен“....

Гордан Николов – амбасадор на Форумот на словенските култури

На свеченоста што се одржа по повод јубилејот - 15 години на Форумот на словенски култури, Гордан Николов, директорот на Музејот на Македонија, од...

Орвеловата „1984“ сѐ уште ги фасцинира читателите

И 70 години по првата објава Седумдесет години од објавата на култниот роман „1984“ на британскиот новинар и книжевник Џорџ Орвел, тој и натаму ги...

Ги нема домашните автори на фестивал на домашната драматургија

Трибина на „Војдан Чернодрински“ Трибината со наслов „Ова е наше време, време за театар“ се одржа во рамките на 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. -...

Европејците бараат пополитичка ЕУ

Жан Писани-Фери Најважниот исход од неодамнешните избори за Европскиот парламент не е ниту тоа што конзервативците и социјалдемократите загубија мандати, ниту, пак, фактот дека екстремно...

Признанијата може да задоцнат, претставите не смеат

Владимир Милчин, добитник на награда за животно дело Tеатарскиот режисер Владимир Милчин e добитник на годинешната награда за животно дело, што му беше доделена на...